Ápolás
A vadászgörény igen-igen tiszta állat, ezért tisztán tartása nem nehéz, sőt könnyűnek mondható. Ha a ketrecet és illemhelyet rendszeresen takarítjuk, valamint az ételt és vizet tiszta edényben tálaljuk fel, meg is tettük a higiénia érdekében az első lépést. Távolítsuk el a búvóládából is a beszennyezett textíliákat, esetleg ételmaradékokat, de emellett egy héten egyszer mossuk át az összes rongyot. Ezeknek a takarításánál kerüljük az erős, maró vegyszereket. Ezeknek a szereknek a ketrecben található legkisebb maradékai, amennyiben a kis görény felnyalja, súlyos betegségeket okozhatnak. Mivel a görények szaglása az embernél sokkal érzékenyebb, a túl erős szerek használata, valamint ezek belégzése állatainknál krónikus tüsszentési rohamokat idézhet elő, ezenkívül bőrükkel kapcsolatba kerülve allergiát okozhat.
A vadászgörény, csakúgy, mint a macska, saját magát rendkívül nagykörültekintéssel tisztítja, s fürdetésre csak ritkán van szükség. Kis görényeink számára a legalkalmasabb a kimondottan görények számára készült sampon, de egy lágy babasampon is megfelelő. Samponnal állatainkat legfeljebb havonta egyszer, de inkább csak akkor fürdessük, ha valamivel beszennyeződőt, és tiszta vízzel nem jön ki.
A túl gyakori fürdetés tönkreteszi állataink bőrének és szőrének természetes védekező rendszerét, ezzel érzékennyé teszi bőrbetegségekkel, allergiákkal és más bakteriális fertőzésekkel szemben.
Természetesen ha meleg, nyári napokon kádba vagy tálba tiszta, langyos vizet teszünk ki görényünknek, az nem nevezhető fürdetésnek, s némely kis görényről kiderül, hogy született vízibohóc. Ha kis görényünk nedves lett, jól töröljük szárazra, hogy meg ne fázzon.
A vadászgörények szőre igen sima, ezért fésülése ritkán szükséges, esetleg a vedlési időben gyakrabban, mert ilyenkor az elhalt szőrök miatt előfordul , hogy gyakran vakaróznak.
Néha a görények fülét is ki kell tisztítani, melyhez egy babaolajba mártott közönséges fülpucoló is megteszi. Vigyázzunk, hogy a fülpucolóval csak a fülkagylót és semmiképpen sem a hallójáratokat tisztítsuk, mert így a szennyeződéseket még beljebb nyomjuk, s esetleg sérüléseket is okozhatunk.
Ha a szükség úgy hozza, hogy karmai túl hosszúra nőttek, úgy egy karomvágás is esedékes, mielőtt a karmok letörnének vagy beszakadnának. Ha a karmot oldalról szemügyre vesszük, jól látható az úgynevezett elő része, melyben idegek és vérerek találhatóak. Ebbe semmilyen körülmények között se vágjunk bele, mert negyon fájdalmas és vérzik is. A vadászgörények karmának vágásához tökéletesen megfelel az emberek által használt körömcsipesz.
A kezdő görénytartók első fültakarítás és karomvágás alkalmával kérjék meg az állatorvost vagy egy tapasztalt görénytartó segítségét, mivel a procedúra két embernek sokkal könnyebb, és így megtanulhatjuk a fogási technikákat is.
Egyszer-egyszer kis görényünket mérlegre is tehetjük, mert testsúlyának ismerete fontos információkkal szolgálhat az egészségügyi állapotáról, súlyának növekedéséről, esetleg az őszi hónapokban felhalmozott zsírréteg leépítésének üteméről.
Egy kiadós erdei séta után mindig ellenőrizzük a görényünket, hogy van-e benne kullancs. Ezeket egytől egyig gondosan távolítsuk el. Erre a célra a patikákban vagy állatkereskedésekben lehet kapni speciális kullancseltávolító csipeszt |