ltalnos jellemzk
A vadszgrnyek letmdjt nagymrtkben befolysolja testfelptsk. Hossz, karcs, hajlkony testk s rvid izmos lbaik segtsgvel knnyszerrel bejutnak a rgcslk jrataiba, s ott nagy sebessggel kpesek haladni. Ez teszi ket rendkvl gyes s knyrtelen vadssz.
A hmek s nstnyek jegyei: a hmek testhossza 35-46 cm, a farok hossza 13-19 cm kztt mozog. A nstnyek testhossza 31-35 cm, a farok hosszsguk 11-14 cm-ig terjed. A hmek slya 900-2000 g-ig terjed, de nem ritkk a 2 kg fltti egyedek sem. Mg a nstnyek 600-900 g kztti slyak.
A vadszgrnyek testslya egsz vben nem lland, mert a hidegre felkszlve feltltik zsrtartalkukat. Ezltal slyuk a normlis testsly egyharmad rszvel is megemelkedhet. A slytbbletet tavasszal, az enyhbb idszak megkezdsvel s a przsi idre jra el is vesztik.
Kutatsok megllaptottk, hogy a vadszgrnyek szemnek szaruhrtyja nagyon kevs csappal rendelkezik, ami gyenge sznltsra utal. A tudsok vlemnye szerint a piros szn az , melyet a grnyek biztonsggal felismernek. Mint tudjuk, a grnyek jszakai llatok, s sttedskor indulnak portyjukra. Ebbl kvetkeztethetnk arra, hogy szmukra a halls, tapint szreik rvn a tapints, illetve a szagls sokkal nagyobb jelentsggel br, mint a vizulis ton szerzett informci.
A vadszgrny fogazata tipikus ragadoz fogsor, amely megegyezik a grny fogsorval. Az jszltt kicsik 14 napik fogtalanok, s az azt kvet napokon szaktjk t a foghst az els tej tpfogak. Ezeket a negyedik hten kveti az els tej rgfogak, majd az tdik hten a zpfogak. Ezek mr teljesen kifejlettek, mire a hatodik ht kezdett veszi a fels llkapocsbl eltrnek az els metszfogak. A hatodik ht vgre a kis vadszgrnyek fogsora teljesen kifejldtt, mely 28 fogbl ll. A hetedik hten kezdett veszi a fogvlts, ez egszen a tizenhatodik ht elejre teljesen kifejldik. A teljesen kifejlett fogsor 34 fogbl ll.
Test
A vadszgrnyeknek rendkvl hajlkony gerincoszlopuk , ami nem csoda hisz 14 pr bordjuk van, de viszont nem rendelkeznek kulcscsonttal s vakbllel. Mivel a nyaki rszen csak egy tr tallhat, a vadszgrnyek fejket majdnem 180-kal tudjk elfordtani.
A vgblnylsnl tallhatjuk a vgbl- vagy bzmirigyeket, ezek prban helyezkednek el. Az llat flelem, izgalom vagy fjdalom esetn az izmok sszeszortsval, rendkvl kellemetlen szag vladkot prsel ki bellk. Ennek ksznheti a „ bds grny” elnevezst. Ennek az llat testszaghoz, mellyel minden llat s ember rendelkezik, semmi kze.
A nem szervek a nstnyeknl kzvetlenl a vgblnyls mellett tallhatk, mg a hmeknl tvol, majdnem kldk magassgban. A hmeknl tallhat egy n. pniszcsont, mely kifejlett egyedeknl elri a 42 mm-es hosszsgot s formja J betre hasonlt. A nstnyeknek normlis esetben 3-4 pr emljk van, amelyek csak szoptats alatt lthatk.
A vadszgrnyek lba viszonylag rvid, testmagassguk nem haladja meg a 16-18 cm. Mind a ngy lbon t viszonylag hossz lbujj helyezkedik el, melyek vgn szntelen karmok tallhatk. A karmok nem visszahzhatak. A talp als rszn nagy, puha talpprnk tallhatk.
Szrzet
A szrhosszsgot tekintve megklnbztetnk rvid szr, flangra s angra grnyeket. A flangrk jellegzetessge, hogy a fedszr alatti piheszrk lnyegesen ritkbbak, mint a rvid szr vltozatnl. Az angrnl csaknem teljesen hinyoznak. Az angra vltozatok igen kedveltek a laksban s fknt kedvtelsbl tartott egyedeknl. Ugyanakkor szrzetk vadszatra s egy kiads erdei stra kevsb teszi ket alkalmass. A hinyz piheszrzet miatt a tli idben szabadban val tartsuk nem ajnlott, mert knnyen megfzhatnak.
A vadszgrnyek egy vben ktszer vedlenek, sszel s tavasszal. A tli bunda hosszabb fedszrkbl s nagyon sr piheszrzetbl ll, mely az llatoknak gmbly, puha, kimondottan kellemes klst klcsnz. A sr vilgos pehelyszrzet miatt tlen vilgosabbnak ltszanak, mint nyron. A vadszgrnyek a tavasz belltval rvidebb, ritkbb, sttebb sznezet pehelyszrzetbl s rvidebb fedszrzetbl ll bundt ltenek. Az sszel s tlen laksban tartott egyedeket nem szabad a tavasz belltig, kikltztetni a szabadba, az erklyre vagy a kertbe kirakni, mivel ez biztosan az llat megfzst s egyes esetekben pusztulst jelenten.
Alkalmanknt elfordulhat a tli bunda oly gyors levetse, hogy a nyri bunda nvesztse nem tudja kvetni, ezltal elfordulhatnak kopasz foltok, melyek normlis esetben viszonylag gyorsan kinnek. Ha ezek a foltok tbb hten keresztl megmaradnak, ajnlatos llatorvoshoz fordulni.
A vedlsi idszakban elfordulhat, hogy gyakrabban vakarznak, de ez termszetes. A tlslyos egyedeknl, mivel a br vrkeringse nem idelis, a vedls folyamn klnbz zavarok lphetnek fel.
A vadszgrnyek sznezete albntl egszen a feketig vltozhat, ezen bell csaknem 30 sznvltozatot klnbztetnk meg. Nhny plda: hfehr, albn, pasztell sznrnyalatok, vilgos s rojl narancs, srga s sttsrga, krmszn, csokiszn, ezstsrga, eurpai ezst, cobolyszn, vadas szn, blackself, trueblack, harlekin s szimi sznvltozatok.
A sznezet pontos megllaptsa mg a szakemberek szmra is nagyon nehz feladat, mivel egyes sznvltozatokon bell lehetnek vilgosabb s sttebb tnus llatok. |