Vásárlás
Kinek való a vadászgörény?
Tegyük fel magunknak a kérdést, hogy valóban a vadászgörény-e az az állat, melyet az elkövetkezendő 8-9 évben társunkká szeretnénk fogadni. Gondoljuk át alaposan a kérdés anyagi vonzatát is, hisz tisztába kell lennünk azzal, hogy még a vadászgörény olykor-olykor magasnak tűnő vételára is csupán csekélység a ránk váró többi kiadáshoz képest.
A vadászgörénynek, még ha szabadon is szeretnénk tartani, szükségük van egy ketrecre, mely távollétünkben biztonságot jelent számukra, nekünk pedig sok megspórolt bosszúságot, amelyet unalmukban okozhatnak. Egy, a görények számára megfelelő ketrec a tartozékaival 2-3 vadászgörény árát is meghaladhatja, és nem szabad megfeledkeznünk az oltások költségéről sem. Az első évben jelentősebb, de a továbbiakban sem elhanyagolható rendszeres kiadásra kell számítanunk.
Rendszeres havi kiadás: macskaalom, az étel( Azt is tudnunk kell, hogy egy egészséges vadászgörény ételének 75-80%-a friss nyershúsból áll.), különböző vitaminkészítmények, higiéniai cikkek és persze egy pár játék ami mindig fogyóeszköz.
Ha görényünket lakásban kívánjuk tartani és ott szabadon engedni, otthonunktól függően egyes átalakításokat is el kell végeznünk.
Ha az állattartás anyagi vonatát is tisztáztuk, még mindig nem biztos, hogy a család minden tagja egyforma örömmel fogadja a kis jövevény érkezését.
Ha mindenki egyformán lelkesedik, és már esetleg közösen egy jó nevet is kitaláltunk, gondoljunk arra is, vajon mindig lesz-e időnk kedvencünkkel foglalkozni, őt ellátni és tisztán tartani.
A vadászgörény egészségének egyik alapfeltétele a higiénia, amely szükségessé teszi a ketrec és tartozékai napi alapos tisztítását. Ezenkívül időt kell szánnunk a napi kétszeri etetésre, játszásra és valamint néhanapján fürdetésre is.
Említést kell tenni az állatok szagáról, s egy-két tévhitet eloszlatni. Közhiedelemmel ellentétben a görény nem büdös, testszaga semmivel sem erősebb mint a kutyáé vagy egy macskáé.
Akinél minden eddigi kérdés pozitív válaszra talált, annak az elkövetkezendő években vadászgörényével vagy vadászgörényeivel nagyon sok szórakozásban és örömben lesz része. Aki viszont úgy látja, hogy körülményei nem megfelelőek a vadászgörény tartásához, kérem inkább mondjon le róla, s ezzel egy kis állatnak sok szenvedést, saját magának pedig sok bosszúságot és értelmetlen kiadást spórolhat meg.
A vadászgörény kiválasztása és megvásárlása
Valószínűleg mindenkiben felmerül a kérdés, hogy egy piciny kecses nőstényt vagy inkább egy fejlett, testesebb hímet válasszon. Nos, mindenkinek más tetszik, de itt van néhány tipp a választáshoz.
Rögtön az elején említeném meg, hogy ha nem rendelkezünk napi többórányi szabadidővel, melyet vadászgörényünknek szeretnénk szentelni, ajánlatosabb egy párt vagy két –három egyedből álló kisebb csoportot vásárolni.
Ha nem egy párt, hanem egy kisebb csoport mellett döntünk, akkor az összeállításnál ügyeljünk arra, hogy egy csoportba csak egy hím kerüljön. A csoport összetétele a következőképpen alakulhat: két nőstény, három nőstény, két nőstény és egy hím, esetleg három nőstény és egy hím.
Ha nőstényeket vagy párt választunk, és biztosak vagyunk abban, hogy nem szeretnénk utódokat, akkor ajánlatosabb a nőstényt vagy nőstényeket ivartalanítatni.
Azon, nőstényeknél amelyeknél a tüzelés alkalmával nem kerül sor párzásra, a tüzelés állandósulhat, ami rendkívül rossz hatással van az állat egészségi állapotára. A hímek ivartalanítása szükségtelen, mivel a párzási időszakban nem pároztatott hímek egészségét nem veszélyezteti.
Azoknak, akiknek aggályai vannak az állat szagát illetően, talán a nőstények javasolhatók, mert ezek testszaga a hímeknél valamivel gyengébb.
Annak, aki a görényt vadászati célokra vásárolja, a nőstény a legalkalmasabb, hiába a hím erősebb és nagyobb, de sokkal lustább és lassúbb is.
De nehogy csak a nőstényeket dicsérjük, egy jól fejlett, egészséges, szép rajzolatú vadászgörény hímnél, kevés impozánsabb látványt tudok elképzelni.
Hogy az állat felnőtt korára mennyire lesz szelíd és kezes, az nem az állat nemétől függ, hanem attól, hogy mennyit foglalkozunk és mennyire szeretjük.
Az állatok beszerzését illetően az egyetlen jó döntés csakis az lehet, ha egy tapasztalt, a görényekhez értő és a fajt szerető tenyésztőkhöz fordulunk.
Mielőtt döntenénk, ha módunkban áll, látogassunk el több tenyészetbe is, így meggyőződhetünk a tenyészetek közötti különbségekről, az állatok színválasztékairól és egészségi állapotáról is. Tenyészetbe akkor érdemes ellátogatni, amikor a kicsik elérték az öthetes kort. A legideálisabb, ha 7-12 hetes kölyköt vásárolunk, mely már elég fejlett ahhoz, hogy anyjától elválasszák, de még elég fiatal ahhoz, hogy hozzánk és új környezetéhez alkalmazkodjon.
Egy egészséges vadászgörény kölyök szeme tiszta, szőre fényesen csillog, nem összegubancolódott és ételmaradékoktól mentes. Viszonylag sokat alszik, de amikor ébren van, társaival játszik és ugrándozik, környezete és minden új dolog iránt kíváncsian érdeklődik. Az emberektől nem fél, de nem is agresszív velük szemben.
Ha a tenyésztőjük kesztyűvel nyúl be közéjük, tegyünk le a kisállat vásárlásáról. Ne vásároljunk meg, még sajnálatból sem, zavaros szemű, összegubancolódott szőrű vagy a sarokban gubbasztó, közömbös, beteges kinézetű állatokat, mert ezek az ápolatlanság és a betegség első jelei.
Görényvásárlás esetén kerüljük a nagy szaporító telepeket, melyek több ezer tenyészállattal dolgoznak, ahol az állatok életüket egy ketrecben élik le , s gondozójukat csak az etetés idején látják.
Sose vásároljunk görénykölyköket a piacon egy kartonból vagy az út mellett az autó csomagtartójából, kisállatvásárokon vagy kiállat-bemutatók közelében egy kosárból. Még akkor sem, ha ezek vételára jóval kevesebb!
|